Home / Piliečių tribūna / Sigita Kriaučiūnienė: Dėl savo beprasmių kančių ir ligų neretai atsakingas pats žmogus

Sigita Kriaučiūnienė: Dėl savo beprasmių kančių ir ligų neretai atsakingas pats žmogus

Esu dviejų vaikų tėvas, aktyviai dalyvauju visuomeniniame gyvenime, rašau straipsnius man aktualiomis temomis. Negaliu papasakoti kvapą gniaužiančios istorijos, kaip sirgau ir, pakeitęs gyvenimo būdą, pasveikau. Sveikatingumo keliu ėjau ir einu nuosekliai. Kai kada kiek apsileidžiu ir vėl susiimu. Stengiuosi išvengti kraštutinumų, blaškymosi, „užsikabinti“ už kokių ypatingų panacėjų, stengiuosi turėti kuo platesnį sveikatingumo žvilgsnį ir jį perteikti kitiems. Vienam tinka viena metodika, kitam – kita, tačiau yra ir bendrieji principai, kurie panašiai tinka kiekvienam.

Pokyčiai, pradžioje kėlę įtampą šeimoje, dabar džiugina visus

Kai dar buvau paauglys, pradėjus keisti mitybos įpročius įtampa kilo šeimoje, tėvams reikėjo įrodymų, kad tai nekenkia sveikatai. Tėtis susipažino su garsiu sveikuoliu Pranu Skersiu (tada jam buvo per 90 m., mirė būdamas 102 m). Pamatęs, kad sveika gyvensena tokiame amžiuje duoda nuostabius rezultatus, pats pradėjo su entuziazmu sportuoti, keisti mitybą. Tai tėčio senatvę padarė tikrai gerokai kokybiškesnę.

Kai sukūriau šeimą, reikėjo visą sveiko gyvenimo modelį pritaikyti kitokiai situacijai. Su žmona ėmėm domėtis akušerio-ginekologo Romualdo Šemetos rekomendacijomis, praktikavome dinamines mankštas su pirmagimiu Danieliumi. Kai atėjo laikas galvoti apie darželį sūnui, draugų patirtys ir pasakojimai, kad vaikai masiškai serga darželiuose nesužavėjo, tad pradėjome domėtis, ką daryti, kad būtų kitaip. Susipažinome su gamtos, miško, lauko darželių patirtimi, lankėmės tokiame darželyje Vokietijoje. Žmona su kolege nusprendė pačios kurti tokį darželį. Jau trečius metus sėkmingai veikia gamtos darželis „Po smilgom“. Džiaugiuosi, kad sūnus daug laiko praleidžia gamtoje, o tai labai naudinga tiek jo psichiniam, tiek fiziniam vystymuisi.

Vaikų skiepai – prieštaringas klausimas

Negaliu pasakyti, kad esu vienos arba kitos stovyklos pusėje skiepų klausimų. Kai kuriais skiepais skiepijome savo vaikus, kai kuriais ne. Atsakingai domimės, kokių reikia ir kurie skiepų pardavimai yra naudingi tik jų gamintojams.

Teko labai nusivilti buvusiu sveikatos ministru V. Andriukaičiu, pasirašiusiu įsakymą nepriimti į ugdymo įstaigas neskiepytų vaikų, kuris sukėlė sumaištį šalyje, nereikalingą įtampą ir supriešino tėvų bendruomenę. Tokios represinės priemonės buvo pripažintos kaip antikonstitucinės, – neapskundžiamą nutartį priėmė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.  Šiuo atveju V. Andriukaičio pastangos pataikauti farmacijos kompanijoms baigėsi labai gėdingai ir be rezultatų. Manau, kad šioje srityje privalo būti daugiau rimtų, atviresnių diskusijų.

Sveikatos apsaugos sistema tapo farmacijos ir brangių gydymo būdų įkaite

Aplink matau daug kenčiančių žmonių, norisi jiems padėti. Bet, pasirodo, kad dažniausiai dėl savo beprasmių kančių, ligų atsakingas yra pats žmogus. Tikrai labai gerbiu gydytojus, o kad jie kartais nepritaria kai kurioms sveikuoliškoms praktikoms – ne gydytojų kaltė, bet labai prastas visos iki šiol vykdytos sveikatos apsaugos politikos rezultatas. Sveikatos apsauga tapo farmacijos ir brangių gydymo būdų įkaite. Nebeliko svarbiausio siekio,  kad žmogus gyventų vis sveikiau ir mažiau sirgtų, nors būtent tai ir yra vienas svarbiausių visuomenės interesų. Esant sveikai visuomenei nereikia išleisti milžiniškų sumų toms ligoms gydyti, kurių galima išvengti. Kai yra toks didelis sergamumas, tada ir milžiniškos eilės pas gydytojus, kyšiai ir pan. Mes džiaugiamės turėdami plačių pažiūrų šeimos gydytoją.

Sigita Kriaučiūnienė, www.sveikuoliai.lt

Komentuoti

Turite komentarų? Komentuokite!