Home / Aktualijos Lietuvoje / „EKONOVUS“ ŠIUKŠLIŲ BIZNIS: žmonės permoka tūkstančius, o politikams tai tinka?

„EKONOVUS“ ŠIUKŠLIŲ BIZNIS: žmonės permoka tūkstančius, o politikams tai tinka?

Nuo kitų metų savivaldybė ketina ženkliai kelti rinkliavos už atliekas kainą ir tai, be jokios abejonės, skaudžiai guls ant visų rajono gyventojų pečių. Motyvas yra tas, kad kyla atliekų šalinimo sąnaudos ir už jas reikia daugiau mokėti vežėjui UAB „Ekonovus“. Deja, visiškai ignoruojamas faktas, kad UAB „Ekonovus“ yra skolinga rajono gyventojams už sumokėtus per didelius mokesčius.  

2012-10-25  rajono taryba priėmė sprendimą steigti savivaldybės atliekų tvarkymo įmonę, kartu numatant, kad naujai konkurso būdu parinktas vežėjas už savo lėšas  pastatys atliekų rūšiavimo liniją ir po 5 metų ją paliks savivaldybės įmonei.

Jau tuo metu buvo aišku, kad ši linija neveiks, nes tie patys politikai keliais metais anksčiau balsavo už Vilniaus apskrities didžiulės rūšiavimo gamyklos kofinansavimą iš rajono biudžeto. Tiesiog protu nesuvokiami dalykai, kad pagal sutartis, tiek rūšiavimo gamykla Vilniuje, tiek Ukmergėje turėjo būti pastatytos beveik tuo pat metu.

Priėmus sprendimą, naujo atliekų vežėjo parinkimo konkurso sąlygose buvo įrašyta, kad vežėjas per du metus pastato rūšiavimo liniją, kurios bendra kaina turėjo būti apie  3 milijonus litų, o po 5 metų šį turtą palieka savivaldybės įsteigtai įmonei. Kadangi kito finansavimo numatyta nebuvo, atliekų vežėjas turėjo statybos kaštus įskaičiuoti į 1 tonos atliekų vežimo kainą. Pagal šią kainą buvo apskaičiuotas ir rinkliavos mokestis, todėl automatiškai gyventojai per metus už linijos statybą UAB „Ekonovus“ sumoka apie 600 tūkst. litų.

Praėjus dvejiems metams atliekų rūšiavimo linija pastatyta nebuvo, o vežėjas lyg niekur nieko ir dabar tebeveža atliekas iš mūsų rajono.

Pirmiausia, tai yra grubus viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimas, nes sutarties galiojimo metu galima daryti tik labai nežymius pakeitimus ir tai daryti tik suderinus su viešųjų pirkimų tarnyba. Nepastačius rūšiavimo linijos po dvejų metų,  turėjo būti skelbiamas naujas konkursas, o sutartis su vežėju nutraukta.

Labai keista yra mūsų rajono vadovų pozicija UAB „Ekonovus“ atžvilgiu,  – šiai įmonei yra leidžiama viskas.  Jokie įstatymai jiems negalioja. Rajono gyventojai daugybę kartų yra skundęsi paslaugos teikimo kokybe. Juk yra numatytos baudos už techninių sąlygų nevykdymą, tačiau ar nors viena bauda buvo paskirta?

Labai įtartina yra ir tai , kad išvežamų atliekų kiekiai yra didesni, negu buvo tada, kai vežė ne jie. Ar nebus tik tai , kad tarp ukmergietiškų šiukšlių papuola ir vilnietiškos? Vilniuje atliekų rinkliavos nėra, todėl atliekų pridavimo vertė jiems eina į išlaidas, o Ukmergėje moka už priduotas tonas, todėl viskas eina į pajamas.

Na ką, „auksinis“ biznis: tai pačiai įmonei išlaidas paversti pajamomis. Manau, jie tuo ir naudojasi. Taigi, paskaičiuokime, kiek jie lieka skolingi už nepastatytą liniją: UAB „Ekonovus“ veža atliekas jau daugiau nei 3,5 metų, dauginkim iš 600 tūkst.  litų, arba 174 tūkst. Eurų, gaunasi, kad gyventojai permokėjo rinkliavos mokesčio virš 600 tūkst. Eurų.

Apvali sumelė, kuri vis dar didėja, nes gyventojai vis dar moka tuo pačiu tarifu. Tai kur gi žiūri mūsų rajono meras, administracijos direktorius, kodėl yra skriaudžiami ir mulkinami Ukmergės gyventojai? Apie kokį čia rinkliavos mokesčio kėlimą eina kalba, kai pats vežėjas gyventojams skolingas tokius didelius pinigus. O ką veikia rajono tarybos politikai, ką, jie visiškai akli ar neįgalūs?

Ar gal čia kai kam už tą tylėjimą „nubyra“.  Meras aiškino, kad, neva, pasikeitė apskrities atliekų tvarkymo strateginis planas , todėl rūšiavimo linija tapo nebereikalinga. Tai visiška netiesa, atliekų rūšiavimo gamyklos statyba Vilniuje buvo numatyta dar gerokai prieš paskelbiant atliekų vežėjo konkursą Ukmergėje.

Dar  2010 m. buvo atlikta Vilniaus regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtros galimybių studija, kurioje numatyta iki 2015 m. pabaigos pastatyti 119 mln. litų, arba 34 5000 Eur. kainuosiančią ir 75 proc. iš ES fondų finansuojamą efektyvią atliekų rūšiavimo gamyklą . Tai buvo ir padaryta 2016 m. pradžioje.  Kadangi, Ukmergės savivaldybė yra VAATC akcininkė,  rajono taryba dar 2011-11-24 priėmė sprendimą dėl Vilniaus regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtros (tame tarpe atliekų rūšiavimo gamyklos, kitaip MBA (mechaninis biologinis apdorojimas ) Vilniuje statybai ) koofinansavimo iš Ukmergės rajono savivaldybės biudžeto 1 163 809 Lt.  

Visa tai rajono politikai  turėjo puikiai žinoti. Maža to. Rajono meras Rolandas Janickas, motyvuodamas, kodėl nebereikia statyti linijos,  aiškiai painiojasi teisindamasis dėl naujai patvirtinto Valstybinio atliekų tvarkymo plano.

Ukmergės meras R. Janickas

2014 – 2020 metų planas  pasirašytas   2014-04-16, bet ir jau ankstesnėje redakcijoje  nuo 2007 m. buvo įtvirtinta, kad atliekos tvarkomos regioniniu principu, taip pat nustatytos valstybinės užduotys atliekų rūšiavimo – perdirbimo sistemoms įrengti visuose Lietuvos regionuose.

Dar įdomiau, kad praėjus jau metams nuo valstybinio atliekų plano priėmimo 2015 m. kovo mėn. 26 d. Ukmergės rajono tarybos naujai patvirtintame Ukmergės r. savivaldybės atliekų tvarkymo plane 2014-2020 m. nurodyta, kad visvien rūšiavimo liniją Ukmergėje reikia statyti, nors tų pačių metų pabaigoje turėjo iškilti gamykla Vilniuje.

Cituoju : “Pastaba: 2013 m. kovo 27 d. Ukmergės rajono savivaldybės administracijos ir UAB„Ekonovus“ pasirašytos sutarties apimtyse buvo įtraukta mišrių komunalinių atliekų srauto rūšiavimo atliekų rūšiavimo linijoje paslauga, savivaldybės paskirtame sklype operatoriui savo lėšomis įrengiant atliekų rūšiavimo liniją. Tačiau, užtrukus žemės sklypo skyrimo procedūroms, buvo atidėti linijos įrengimo darbai, ko pasekoje nusikėlė atliekų rūšiavimo paslaugos teikimo pradžios laikas”. 

Tai reiškia , kad dar  ir šiandieną  galiojančiame Ukmergės rajono atliekų tvarkymo plan , kuris, beje, paskelbtas savivaldybės internetinėje svetainėje, likusi nuostata, nors ir pavėluotai, tačiau liniją statyti.

Ką ten veikia susirinkusi taryba, protu nesuvokiama. Taigi, visiškai absurdiška situacija ir jiems visiems aišku dabar gėda pripažinti , kad darė tokias nesąmones. Bet kas ir kada, pagaliau, prisiims atsakomybę už šitą visą „jovalą“, taip ir lieka neaišku.

Matyt, kaip visada – niekas ir niekada. Beje, dar vienas įdomus dalykas. Tuo metu spaudoje  buvo skelbiama,  kad 2012-10-25 tarybos posėdyje buvo priimtas sprendimas steigti savivaldybės atliekų tvarkymo įmonę su įpareigojimu naujam vežėjui savo lėšomis  įrengti naują rūšiavimo liniją. Pažiūrėjus į tarybos posėdžių archyvą matosi priešingas rezultatas – sprendimas nepriimtas.

Ką visa tai reiškia? Laikraščio „Gimtoji žemė‘  straipsnyje aiškiai yra parašyta, kad „už“ prabalsavo 17 tarybos narių, vienas prieš, susilaikė – 3. O archyvo informacijoje „už“ balsavo tik 9, o 12 „prieš“ . Tai kaip čia yra:  kažkas sąmoningai pakeitė balsavimo rezultatus?

Posėdžio klausimai ir balsavimo rezultatai

Posėdžio numeris 32
Klausimo nr.

 

Posėdžio pavadinimas Tarybos posėdis Nr. 32
Posėdžio data 2012-10-25 10:00:00
klausimas Dėl atliekų tvarkymo įmonės steigimo
Būsena Nepriimtas
Prisegtos bylos Pagrindinės bylos

AtsisiųstiRodyti kaip HTML10170991811-196.pdf

Narių balsavimo rezultatai
Klausimo būsena Nepriimtas

 

Balsas Balsų skaičius %
Prieš 12 54.55
Susilaikau 1 4.55
9 40.91
Detalūs balsavimo rezultatai

 

Jei sprendimas būtų atšaukta, tai turėjo įvykti vėlesniuose posėdžiuose.  Jei tai iš tikrųjų padaryt , tai jau kvepia klastojimu ir kažkieno labai rimta atsakomybe. Manau, čia reikėtų atlikti rimtą tyrimą, gali būti, kad ir su prokuratūros pagalba.

Rajono politikai pagaliau privalo atsakyti už savo veiksmus, o atliekų rinkliavos mokesčio pakėlimą privalo kompensuoti pati UAB „Ekonovus“.

Aut. pavardė www.ukmergesmedija.lt redakcijai žinoma

 

6 komentarai

  1. O KAS PIKCIAUSIA ,KAD KAINAS KELTI KELIA,O APLINK NAMUS SIUKSLYNAI KIUKSO ,VAZINEJU PAS TEVUKUS I KAPINES DUKSTYNOS ,TAI PACIAME GALE STOVI VIENAS APLAUZYTAIS RATUKAIS KONTEINERIS ,TAI MATAI DU MENESIUS GERUS NIEKAS JO NEISVEZDAVO ,TAI SIUKSLIU BUVO APKRAUTA KAD NET KONTEINERIO NESIMATE,NESENIAI TEIKESI ISVEZTI,BUVO SKAMBINTA IR I EKONOVUS ,BUVO PAZADETA KAD SUTVARKYS IR PASTATYS ANTRA KONTEINERI ,BET TAIP IR LIKO SNEKOS ,NEBERA TEISYBES NIEKUR ,VISUR TIK KAD PINIGUS ISPESTI IS ZMONIU ,O TEGU PATEIKIA ATASKAITAS KAIP IR KIEK YRA ISLEIDZIAMA PINIGU UZ ISVEZIMA,PAS MUS LIETUVOJE VISI 300%ISKARTO PELNO NORI GAUTI,TODEL IR BRANGSTA

  2. Ne janickas cia kaltas, o tuos sprendimus prieme to meto administracijos vadovai. Pasidomekite atidziau, kas tuo metu valde ir tuos sprendimus prieme. Tada buvo daug idomiu virazu. Sitos idejos autoriai dabar sedi ir tyli.

  3. Gal bent siuo atveju atsiras zmones, kurie parasys i STT ar kitur.Juk apvagiami visi,bet nezinome kur kreiptis, tad ir mokame privatininkui. Nesvarbu kas rajono taryboje, juk net pasiskusti del nekokybiskos paslaugos nera kam net telefonu. Savivaldybes aplinkos skyrius tik atsipraso, ekonovusas Vilniuje isvis nereaguoja…Gal yra ryztingu ir protingu ukmergieciu?Nebetylekim pagaliau

  4. Tai rasyk tu. Paimk sita straipsni ir nusiusk. Ko bijai?

  5. Deja, mūsų liaudis geriau mokės daugiau, kad tik niekas ramybės nedrumstų.

  6. Drasuoliai. Taigi nusiuskit 🙂 ko bijot????

Komentuoti

Turite komentarų? Komentuokite!