Home / Aktualijos Lietuvoje / Dovydas Pancerovas: 7 politikai, kurie bando išgelbėti Artūrą Skardžių

Dovydas Pancerovas: 7 politikai, kurie bando išgelbėti Artūrą Skardžių

Kategoriškai nesutinku, kad parlamentinis tyrimas dėl Artūro Skardžiaus baigėsi niekuo. Priešingai – tyrimas baigėsi skandalingai. Seimo Antikorupcijos komisijos surinkti faktai sukėlė labai rimtų abejonių dėl pono Skardžiaus skaidrumo, bet valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) atvirai jį išgelbėjo nuo politinės atsakomybės. Tų gelbėtojų buvo daug, bet pagrindiniai – septyni.

Šiomis dienomis Seime pasidarė taip purvina, kad net šūdvabaliams darosi nejauku.

Seimo Antikorupcijos komisija kelis mėnesius tyrė abejonių keliančius politiko Artūro Skardžiaus finansinius ryšius ir veiklą. Buvo įrodyta, kad šis politikas gauna 24 tūkst. eurų per metus už žemės nuomą vėjo jėgainėms, jo šeima turi energetikos verslą Baltarusijoje ir Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ banko paskolą. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ekspertai nustatė, kad pono Skardžiaus teikti pasiūlymai sudarė sąlygas mažųjų saulės jėgainių vystytojams pasipelnyti valstybės sąskaita, o tarp tokių vystytojų buvo ir Skardžių šeima bei jų giminės.

Man atrodo, kad tai – neįtikėtini faktai, nesuderinami su Seimo nariui keliamais etikos ir moralės reikalavimais. Mano galva, šios verslo schemos primena politinę korupciją ir kelia rimtų abejonių dėl nacionalinio saugumo.

Tačiau Seimą valdanti LVŽS siekė, siekė ir pasiekė, kad Artūras Skardžius išsisuktų nuo politinės atsakomybės.

Būtent LVŽS politikai nulėmė, kad jis lieka valdančiojoje koalicijoje, lieka Ekonomikos komitete ir išsaugo leidimą dirbti su slapta informacija. Taip, politikas, kurio šeimos verslas turi Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ banko paskolą, gali prieiti prie Lietuvos valstybės paslapčių.

Esu reporteris, tad ne man mokyti Seimo narius, ne man komentuoti politinius žaidimus. Mūsų – šūdvabalių, kaip sakė ponas Skardžius – darbas yra ridenti gėrio gabaliukus į krūvą. Tai štai: suridenau į krūvą septynis Seimo narius, kurie gelbsti Artūrą Skardžių nuo politinės atsakomybės.

Ramūnas Karbauskis (LVŽS)

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Šitas skandalas kilo birželio 14 dieną, kai pasirodė 15min tiriamasis straipsnis apie Artūro Skardžiaus finansinius ryšius su vėjo energetikos įmonėmis. Jau kitą dieną LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis viešai išsakė savo poziciją, regis, naudingą įtarimų centre atsidūrusiam politikui.

„Čia ta pati istorija, kaip su tuo kaltinimu, kad aš esu prorusiškas. Nebūčiau gavęs pažymos, tai amžinai taip būtų, amžinai tą kartotų ir kartotų“, – tada sakė ponas Karbauskis. Galima suprasti, įtarimus kolegai jis laiko nepagrįstais.

Tada ponas Karbauskis ragino pradėti parlamentinį tyrimą ir kuo greičiau atsakyti į visus klausimus. Tyrimas buvo pradėtas, 15min atskleisti faktai buvo patvirtinti ir netgi paaiškėjo naujų svarbių aplinkybių (pavyzdžiui, kad Skardžių verslas Baltarusijoje yra kredituojamas iš „Gazprom“ banko).

Parlamentinis tyrimas pakrypo Artūrui Skardžiui labai nenaudinga linkme. Ir štai tada BNS pranešė apie slaptą ar neslaptą jo susitikimą su Ramūnu Karbauskiu. Ir po to susitikimo „valstiečių“ lyderis pradėjo spausti Antikorupcijos komisijos pirmininką Vitalijų Gailių trauktis iš pareigų arba iš liberalų partijos.

Dar daugiau. Keli mano šaltiniai LVŽS pranešė, kad ponas Karbauskis ir jo bendražygė Agnė Širinskienė ragino kitus frakcijos narius sabotuoti tyrimą dėl Artūro Skardžiaus – nedalyvauti balsavimuose.

Taip ir nutiko. LVŽS nariai nedalyvaudavo balsavimuose dėl šio parlamentinio tyrimo arba palaikydavo ponui Skardžiui naudingą poziciją.

Kitaip tariant, LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis asmeniškai pasistengė, kad Artūras Skardžius – finansiškai su energetikais susijęs politikas, kurio šeima turi verslą Baltarusijoje ir „Gazprom“ banko paskolą – išsisuktų nuo politinės atsakomybės.

Pats Ramūnas Karbauskis balsavo prieš Artūro Skardžiaus pašalinimą iš Seimo Ekonomikos komiteto.

Agnė Širinskienė (LVŽS) 

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

LVŽS politikė Agnė Širinskienė nuo pirmųjų galimos politinės korupcijos skandalo dienų tapo aktyvia dalyve.

Birželį Antikorupcijos komisijai buvo pavesta ištirti Artūro Skardžiaus veiklą. Tyrėjams buvo suformuluoti klausimai, į kuriuos jie turėjo rasti atsakymus. Tada Seimo socialdemokratai siekė žūtbūt pakeisti tuos klausimus – man atrodo, norėjo klausimus sušvelninti, surašyti kuo abstrakčiau – ir jiems pavyko tai padaryti. Su Agnės Širinskienės pagalba.

Socialdemokratų pasiūlymus LVŽS politikė nukopijavo žodis žodin ir pateikė Seimui kaip savo. Tam buvo pritarta.

Jau vėliau, kai Antikorupcijos komisijos tyrimas įsibėgėjo ir į viešumą pradėjo lįsti rimtos abejonės dėl Artūro Skardžiaus skaidrumo, mano šaltiniai LVŽS pranešė: Agnė Širinskienė ir Ramūnas Karbauskis ragina frakcijos narius sabotuoti parlamentinį tyrimą.

Tada parašiau komentarą, kad LVŽS lyderiai bando išsukti poną Skardžių nuo atsakomybės. Reaguodama į tai, Agnė Širinskienė parašė laišką frakcijos nariams, kuriame mano tekstą pavadino kliedesiais.

Po mėnesio tie „kliedesiai“ tapo LVŽS realybe.

Viktoras Pranckietis (LVŽS)

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis

Tą pačią dieną, kai kilo skandalas dėl Artūro Skardžiaus finansinių ryšių su vėjo energetikais, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prabilo apie galimą apkaltą. Jis kelis kartus viešai pakartojo, kad padėtis reikalauja parlamentinio tyrimo ir rimtų sprendimų.

Tyrimas buvo atliktas. Iškilo dar daugiau rimtų abejonių dėl pono Skardžiaus skaidrumo. Tačiau dabar Seimo pirmininkas apie apkaltą jau nebekalba. Priešingai. Seimo pirmininkas mano, kad nėra pagrindo kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl pono Skardžiaus leidimo dirbti su slapta informacija. Kitaip tariant, Viktoras Pranckietis sako: politikas, kurio šeima turi Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ kredituojamą energetikos verslą Baltarusijoje, gali turėti prieigą prie Lietuvos valstybės paslapčių.

Galiausiai, kai Seime vyko balsavimas dėl pono Skardžiaus pašalinimo iš Ekonomikos komiteto, Seimo pirmininkas susilaikė.

Saulius Skvernelis (LVŽS)

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Premjeras Saulius Skvernelis nuo pat šios istorijos pradžios leido suprasti, kad nepalankiai vertina apie poną Skardžių paviešintus faktus. Dar birželį 15min jis sakė: „Pagal pateiktą medžiagą galima daryti prielaidą, kad Seimo narys atstovauja konkrečios verslo grupės interesams, aktyviai daro įtaką teisėkūros procesams, naudingiems konkrečioms įmonėms, ir galimai turint materialinės naudos.“

Panašiai Vyriausybės vadovas kalba iki šiol. Tačiau tik kalba.

Per tuos pusę metų premjeras nepadarė nė vieno žingsnio, nė vieno realaus darbo, kad Artūras Skardžius būtų priverstas prisiimti politinę atsakomybę. Anksčiau užkulisiuose dar burbuliavo kalbos, esą premjeras viešai atsiribos nuo susitepusio politiko ir išmes jį iš valdančiosios koalicijos, tačiau taip nenutiko.

Artūras Skardžius iki šiol yra valdančiosios koalicijos narys, tam tikra prasme – ant jo laikosi Sauliaus Skvernelio Vyriausybė.

Beje, kai praėjusią savaitę Seimas balsavo dėl pono Skardžiaus pašalinimo iš Ekonomikos komiteto, ponas Skvernelis (pagal jo paties darbotvarkę) turėjo būti Seime, tačiau kaip tik tame balsavime nedalyvavo.

Andrius Palionis (LSDDP)

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Palionis

Socialdemokratas Andrius Palionis yra ne tik Artūro Skardžiaus politinis bendražygis, bet ir Antikorupcijos komisijos narys. Stebėdamas parlamentinio tyrimo posėdžius susidariau įspūdį, kad būtent šis politikas bandė vilkinti procesą, tempdamas tyrimą į nereikšmingų detalių aptarinėjimą.

Tačiau ryškiausiai ponas Palionis sužibo praėjusią savaitę. Palaikomas LVŽS frakcijos, jis išmetė iš Seimo darbotvarkės klausimą dėl Artūro Skardžiaus tyrimo – esą išvadose pridaryta kažkokių baisių klaidų. Seimas tam pritarė ir ponas Skardžius vėl išvengė atsakomybės.

Ir štai paaiškėjo, kad tos klaidos – techninės. Pavyzdžiui, vienoje išvadų teksto vietoje žodelis „yra“ parašytas kaip „buvo“. Pats Andrius Palionis pripažino, kad tos techninės klaidos esmės nekeičia.

Mano galva, tai – stulbinantis politinis cinizmas. Manau, ponas Palionis sąmoningai sukėlė šitą absurdišką situaciją, kad jo frakcijos bičiulis Artūras Skardžius laimėtų laiko užkulisiniuose žaidimuose.

Naglis Puteikis (LVŽS) 

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Naglis Puteikis

Politikas Naglis Puteikis rinkimuose į Seimą mosavo kovos su korupcija vėliava, tačiau patekęs į parlamentą būtent Antikorupcijos komisijos posėdžiuose buvo retas svečias.

Pats dalyvavau daugelyje posėdžių, kur buvo tiriami Artūro Skardžiaus reikalai. Savo akimis matydavau, kad ponas Puteikis įslinkdavo į posėdžius jiems besibaigiant, atsisėsdavo savo kėdėje ir panirdavo į išmanųjį telefoną. Tik kartą girdėjau šį politiką prabylant parlamentiniame tyrime – kai STT pareigūnams numetė repliką, esą Artūro Skardžiaus pateikti įstatymai jam atrodo antikorupciniai.

Kai komisija baigė parlamentinį tyrimą, ponas Puteikis pateikė savo pasiūlymus dėl išvadų. Mano kolega Šarūnas Černiauskas panagrinėjo vadinamuosius failo metaduomenis, kurie parodė, kad 72 puslapių dokumentą ponas Puteikis parašė per 3 minutes. Tai kelia abejonių, kas yra tikrasis pasiūlymų autorius.

Vėliau feisbuke ponas Puteikis aiškino, kad Artūro Skardžiaus reikalai tėra šūdina smulkmena. Esą valstybėje veikia daug didesnės korupcijos schemos. Suprask, jis todėl ir vėluodavo į Antikorupcijos komisijos posėdžius, nes tiria tas didžiąsias schemas.

Nežinau, ką ir kur tyrė ponas Puteikis. Jis ne kartą užsiminė apie vadinamąją „Alstom“ bylą – ši britų bendrovė yra įtariama milijonine korupcija Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje. Taip jau sutapo, kad esu susipažinęs su šia istorija, todėl galiu replikuoti: ponas Puteikis prie šio tyrimo prisidėjo tik viename epizode – kai siekdamas pergalės Seimo rinkimuose be leidimo išviešino patį svarbiausią liudininką „Alstom“ byloje ir sukėlė grėsmę tam žmogui.

Valerijus Simulik (LVŽS)

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valerijus Simulikas

Spalio viduryje Seimas svarstė ir Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus prašymą pratęsti parlamentinį tyrimą dėl pono Skardžiaus veiklos. Argumentai buvo logiški: į apklausas kviečiami Skardžių verslo partneriai neatvyksta, tai vilkina procesą, taip pat – buvo laukiama VSD išvadų.

Ponas Gailius prašė pratęsti parlamentinį tyrimą iki gruodžio pradžios, tačiau LVŽS frakcijos narys Valerijus Simulik pateikė kitą pasiūlymą – duoti laiko tik iki lapkričio 10 dienos. Esą korupcija privalo būti tiriama greitai. Ne kruopščiai, bet greitai.

Būtent LVŽS balsais pono Simuliko pasiūlymas buvo priimtas. Taigi Seimo Antikorupcijos komisija turėjo mažiau laiko tyrimui nei prašė.

Šių septynių politikų veiksmai (arba neveiklumas) nulėmė, kad Artūras Skardžius – finansiškai su energetikos verslu susijęs politikas, kurio šeimos įmonę Baltarusijoje kredituoja Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ bankas – ir toliau lieka Seime, lieka valdančiojoje koalicijoje, lieka Ekonomikos komitete.

Jis ir toliau gali prieiti prie Lietuvos valstybės paslapčių.

Gal LVŽS ryšis išmesti šį politiką iš Energetikos komisijos (taip, Artūras Skardžius vis dar dirba Energetikos komisijoje), bet tai nieko nepakeis – jis vis tiek dirbs Ekonomikos komitete, kuris yra svarbesnis.

Nežinau, kodėl šie politikai siekia, kad Artūras Skardžius išsisuktų nuo politinės atsakomybės. Gal dėl to, kad žūtbūt nori išsilaikyti valdžioje? Gal dėl to, kad reikia patvirtinti valstybės biudžetą? Gal yra kitokių priežasčių, apie kurias dar nežinome?

Gal. Iš kur man žinoti. Jau sakiau, kad nesu politikos apžvalgininkas ar patarėjas. Esu tik vienas iš šūdvabalių, ridenančių valstietišką gėrį į vieną krūvą.

Šaltinis: 15min

Komentuoti

Turite komentarų? Komentuokite!