Home / Gyvenimas / Laisvalaikis / Paprastas arbūzas Editos rankose virsta meno kūriniu

Paprastas arbūzas Editos rankose virsta meno kūriniu

/ Nuotraukos iš Editos asmeninio archyvo /

       Prisipažinsiu, kartais būna labai sunku parašyti straipsnį. Štai pamatai kažką labai labai gražaus ir visi žodžiai prieš tą grožį nublanksta. Rodos, per prasti jie… Lygiai taip pat man buvo šį kartą. Apie Editos meną parašyti planavau dar pernai. Bet vis neradau tinkamų žodžių. Kas trukdė? Gal, kad esame draugės? O gal tai, kad sunku rasti žodžius jos kuriamam grožiui aprašyti? Matyt šiek tiek vieno ir kito. Na, bet šiandien jos gimimo diena. Ir taip norėtųsi padaryti kažką ypatingo. Juo labiau, kad istorijas, susijusias su arbūzais esu girdėjusi ne kartą. O pirmą arbūzą pamačiau visai netikėtai. Man gimimo dienos proga Edita išdrožinėjo žuvytę.

     Tai gi, pristatau arbūzus šedevrais paverčiančią Editą Tviragienę:

     received_511608542644597(Kaip drožinėti arbūzai atsirado tavo gyvenime?) Pirmas kartas, kai pamačiau drožinėtą arbūzą, buvo prieš dvidešimt metų, kai nuvažiavau į svečius Vilniuje. Pokylyje pamačiau jį ir pagalvojau, kad tai ledų tortas, vėliau pamaniau, kad gal tai žvakė. Šventės šeimininkės paklausiau, kas tai, kai ji pasakė, jog arbūzas – nelabai ir patikėjau. Tik jį ragaudama suvokiau, kad tai išties arbūzas. Tas įvykis ir buvo tuo kabliuku. Nutariau, kad ir aš noriu taip mokėti.

    received_241308616579881(O iš kur mokeisi?) Pirmuosius žingsnius parodė mano giminaitė, kurios šventėje ir pamačiau tą arbūzą. Ji mane nuramino, kad tai nėra sudėtinga ir tikrai pavyks. Grįžus ilgai laukti neteko, nes po kelių dienų prasidėjo mano repeticijos. Pirmoji vasara buvo tokia: perki, gadini, valgai, vėl perki, gadini, valgai… Kadangi aš juos labai mėgstu, tai nuostolio kaip ir nepatyriau. Noras išmokti buvo toks stiprus, kad kasdien teko pirkti ir sugadinus valgyti arbūzą.

    (Kiek arbūzų sugadinai, kol pavyko?) Oi, daug. Labai daug… Būdavo pjauni, neatsargiai įpjauni ir lapas jau nukrenta – raižinys sugadintas. Praktiškai pirmi dveji metai buvo arbūzų gadinimas. Net minčių tuo metu nekilo kažkam juos rodyti. Tai buvo žaidimas, laiko praleidimas, mėgavimasis to, ką darai.

      received_705347506482254(Kaip vyras reaguodavo, kad gadini maistą?) Vyrui labai patiko mano užsidegimas, žinojo, kaip aš arbūzus mėgstu. Tad pats juos man pirko, nešė ir be problemų žaidėm.

     (Kada buvo tas pirmas kartas, kai parodei savo meną kitiems?) Oi, labai nedrąsiai parodžiau savo kūrinius. Pirmiausia giminės rate. Visą laiką buvo baimė, kad nesupras, kad gal negerai bus. Pamačiau, kad saviems patiko, o ir pati mačiau, kad arbūzai jau gražesni gaunasi, tada ėmiau draugams dovanoti. Va taip pamažėle ir išplito. Šiandien jau atrodo, kad gal laikas sustot, ar pradėti mokytis ko nors naujo.  Bet draugai, paklausti, ko norėtų dovanų ar lauktuvių, vis dar prašo drožinėto arbūzo.  (Malonu, kad įvertina?) Žinoma, kad malonu.

      received_225429361654457(Kiek eisi arbūzų išpjausčiusi?) Oi, kažkada bandžiau skaičiuoti, bet nepavyko. Labai daug. Jau net ne šimtais ko gero reikėtų skaičiuoti.

     (O kuo pjaustai arbūzus?) Pradėjau pjaustyti paprastais peiliais. Vyras juos pritaikydavo man, pagal tai, kaip paprašydavau – nukirsdavo tam tikru kampu. Įrankių nebuvo arba nežinojau, kad yra. Jei ir buvo, tai labai brangūs. Vėliau vyras man pritaikė elementarius staliaus peilius, tuos, kuriais medį drožinėdavo. ( kur juos gavai?) Uošvis atidavė. Tie peiliai itin aštrūs, pirštai ne kartą nukentėjo, bet jais buvo gerai pjaustyti. Ne taip seniai sužinojau, kad yra specialių pelių. Dabar turiu silpnybę. Iš bet kokios mugės parsinešu nusipirkusi naują peiliuką arbūzų pjaustymui, niekada pro šalį nepraeisiu, kad ir kiek jie kainuotų. Laikui bėgant tų peilių vis daugėjo. Šiandien jų turiu galybę. Tad drožinėti yra kur kas lengviau ir patogiau. Turiu visą dėžę jų.

     (Kokiomis progomis teko nudžiuginti draugus ir artimuosius?) Oi, drožiau krikštynoms, vestuvėms, gimtadieniams, jubiliejams. Ne kartą buvau prašyta išdrožinėti arbūzą, kuris buvo dovanojamas gydytojui kaip padėka. Teko drožti mažiems ir dideliems. Esu raižiusi metų skaičių, vardą, šiaip žodį, keletą gyvūnų.

        received_249951525658320(Kaip toli keliauja tavo arbūzai?) Po Lietuvą jie keliauja. Ir iki jūros keli yra nuvažiavę. Labai plačiai pasklidę.

    (Per kiek laiko išdroži vieną arbūzą?) Žinoma, viskas priklauso nuo arbūzo dydžio ir pasirinkto piešinio. Bet pirmuosius pjaustydavau tris-keturias valandas. O dabar jei nedidelis, per pusantros valandos spėju. Tad sakyčiau, gerokai patobulėjau.

    (Pastaruoju metu tavo arbūzus puošia gėlės. Kaip atėjo tokia mintis?) Aš vis sukdavau galvą, kaip čia gražiau tą arbūzą papuošti. Kartą mano draugė Audronė (gėlių parduotuvės „Smiltė“ savininkė) pasiūlė puošti gėlės žiedu. Pabandėme ir man patiko. Dabar dažnai arbūzą ar visą vaisių kompoziciją puošiu Audronės paruošta gėle ar kompozicija.

     received_325065081581727Mano manymu jau žmonės visko matę ir rodos jau niekuo nenustebinsi, bet vis atsiranda žmonių, kuriems toks dalykas naujiena. Tad prašo pagelbėti nustebinant brangų žmogų.

     Kad arbūzas neatsibostų, sugalvojau naują darbelį. Iš pjaustytų vaisių darau palmes. Draugės jubiliejus buvo pirma proga parodyti naują sumanymą. Svečiams jis patiko, kiti net nedrįso valgyti.

     (Bet kodėl pjaustai būtent arbūzą?) Tikrai ne vien arbūzą. Labai smagu pjaustyti melioną. Jo minkšta odelė, lengva pjauti. Tačiau lietuviai pakankamai konservatyvūs renkantis maistą ir retas kuris valgo melioną. Tad pjaustau tai, kas išties nudžiugintų artimąjį. Kadangi pati turiu daržą, tai paišdykauju droždama skirtingas daržoves. Mokymuisi labai tinka dauguma daržovių, tuomet pigiau atsieina. Šiaip pjausčiau ir obuolį, ir agurotį, cukiniją… Alionių seniūnijai vienais metais cukiniją pjausčiau derliaus šventei. Tuomet teko išraižyti seniūnijos pavadinimą.

      received_242275783149883(Kokį didžiausią arbūzą drožei?) Teko drožti nuo dviejų kilogramų iki dvylikos kg. Du tokius didelius arbūzus teko vestuvėms drožti. Va tuomet ir nesėkmė nutiko. Jie tokie prinokę buvo, kad į darbo pabaigą ėmė ir trūko vienas. Labai liūdna ir gaila darbo būna. (Tai ką tuomet darai?) Tada labai skaniai valgau (juokiasi). Tuomet bėgu į parduotuvę ir perku kitą arbūzą. Ir vėl drožiu.

(Edita, ar kiekvieną arbūzą galima taip gražiai išdrožinėti? Mačiau, kad juos pirkdama ilgai glostinėji…) Arbūzą išrinkti yra menas. Jis turi būti taisyklingos formos, nesumuštas, neįtrūkęs. Tuomet galiu garantuoti, kad jis bus gražus. Deja, negaliu garantuoti, kad bus skanus. O šiaip, mano vyras moka arbūzą išrinkti. Kai kurių prekybos centrų pardavėjos jau mane pažįsta. Ateinu, iškart pasiūlo palaukti ir iš sandėlio daugiau arbūzų atneša. Arba perku ką nors, o kasininkė man sako: „Rytoj arbūzams bus akcija“. Smagu, kad žmonės palaiko.

    (Kokį nuotykį su arbūzais esi patyrusi?) Daugelis pirmą kartą pamatę nepatiki, kad tai arbūzas. Sako, gal žvakė, gal dar kas… Ir labai nustemba, kai imi pjaustyti.

    received_1668979843210926(Bet raštai vis keičiasi? Kur mokaisi?)Turiu noro tobulėti. Mokiausi pas profesionalus. Tai labai brangus malonumas. O kartais žmonės paprašo nemokamai pamokyti. Čia reikia labai daug kantrybės ir vienos pamokos nepakaks.

      (Kokia tavo svajonė?) Turiu svajonę nuo vaisių pereiti prie sūrių. Juos taip pat galima gražiai išpjaustyti. Bet žinant sūrių kainas, tai nėra pigi dovana. Žinau, kad savo šeimos vyrams tokią dovanėlę padarysiu.

       Linkiu, kad tavo svajonės išsipildytų. Daug gražių darbų, kuriais nudžiuginsi dar ne vieną.

Komentuoti

Turite komentarų? Komentuokite!